Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023

W styczniu 2023 roku na terenie Polski i Szwecji odbędzie się 28 edycja Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Chęć organizacji zawodów zgłosiło do IHF aż osiem państw: Francja, Korea Południowa, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja oraz Węgry. Komisja już w połowie 2015 roku przedstawiła oficjalnych gospodarzy wskazując właśnie na Polskę, Szwecję i Węgry, jednak podczas listopadowego zebrania Rady IHF tego samego roku zadecydowano, że węgierska kandydatura została odrzucona, a gospodarzami pozostaną dwa pierwsze państwa. Jeśli chodzi o Szwecję, to miała ona już czterokrotnie okazję organizować zawody tej rangi, natomiast dla Polski będzie to debiut w tej roli.

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn to oficjalny turniej organizowany cyklicznie co dwa lata już od 1938 roku przez IHF czyli Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (ang. International Handball Federation). W rozgrywkach automatycznie zagwarantowane miejsce ma gospodarz, ale także mistrz świata z ostatnich mistrzostw oraz medaliści poprzednich mistrzostw Europy, Ameryki, Afryki, Azji i Oceanii. Pozostałe 9 miejsc rozdzielane jest wśród kontynentów według wyników uzyskanych na mistrzostwach 2 lata wcześniej. Jak do tej pory mianem najlepszej drużyny mogą poszczycić się Francuzi z dorobkiem 10 medali, w tym 6 złotych.  Co prawda reprezentanci Szwecji zdobyła łącznie 11 medali, jednak jedynie 4 razy udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium ustępując miejsca w ogólnej klasyfikacji Francuzom. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu znalazła się Rumunia z 6 medalami (4 złote i 2 brązowe), a tuż poza podium z identyczną ilością krążków plasują się rosyjscy piłkarze ręczni (3 złote i 3 srebrne).

Polska zajmuje w klasyfikacji ogólnej mistrzostw 12. miejsce. Kadra szczypiornistów zadebiutowała na tych rozgrywkach w 1958 roku. W całym dorobku występów na turniejach najwyższej rangi drużyna biało-czerwonych 4 raz stawała na podium, nigdy jednak nie zdobywając złotego medalu. W 2007 roku nasi szczypiorniści osiągnęli największy sukces zajmując drugie miejsce, za to aż trzykrotnie podczas mistrzostw świata zdobywali brąz (1982, 2009, 2015). Skąd nazwa „szczypiorniści”? Otóż pochodzi ona od miejscowości Szczypiornia, obecnie dzielnicy Kalisza. W 1917 roku znajdował się tam obóz, w którym przetrzymywano internowanych polskich legionistów. Tam właśnie po raz pierwszy więźniowie zainteresowali się sportem o rosnącej popularności na zachodzie Europy – piłką ręczną. Zainteresowanie przerodziło się w regularne rozgrywki, a nazwa na stałe przylgnęła do sportowców piłki ręcznej.

POWRÓT
Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    [ROZUMIEM]