World Cup Rugby 2023

World Cup Rugby 2023r.

W 2023 roku odbędą się mistrzostwa świata w rugby. Zawody rozgrywane są cyklicznie co cztery lata począwszy od lat 80. Zanim jednak zorganizowano rozgrywki na światowym poziomie, przez lata drużyny odbywały spotkania jedynie na szczeblu regionalnym. Najważniejszym i najstarszym tego typu wydarzeniem był Puchar Sześciu Narodów zorganizowany w 1883 roku, pierwsza edycja odbyła się z udziałem wyłącznie czterech drużyn z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii. W 1987 roku podczas pierwszych mistrzostw udział wzięło 16 reprezentacji. W kolejnym Pucharze Świata uczestniczyła już reprezentacja Polski. Organizatorem ubiegłych rozgrywek była Japonia, od 20 września do 2 listopada 2019 na dwunastu stadionach w całym kraju odbywały się pucharowe mecze.

Oficjalnie do konkurencji o możliwość bycia gospodarzem mistrzostw w 2023 roku ubiegały się 3 państwa – Republika Południowej Afryki, Irlandia oraz Francja. Rekomendacją Rugby World Cup Limited, instytucji zarządzającej procederem organizacji turniejów o Puchar Świata, było wybranie Irlandii jako lokalizacji rozgrywek, jednak Rada World Rugby jednogłośnie w drugim etapie głosowania wyznaczyła związek francuski na gospodarza turnieju.

             W rozgrywkach o tytuł mistrza świata w rugby bierze udział 20 drużyn z całego świata. Jedno miejsce jest zagwarantowane dla gospodarza zawodów, a 11 kolejnych jest przeznaczone dla najlepszych drużyn poprzedniego turnieju. Pozostałe 8 miejsc zajmują ekipy wyłonione podczas eliminacji kontynentalnych. Jak do tej pory najlepszą drużyną w historii Pucharu Świata w rugby jest reprezentacja Nowej Zelandii – ma na swoim koncie już 3 zwycięstwa (1987, 2011, 2015), jednokrotnie zajęli 2 miejsce w 1995 roku i dwa razy zdobyli brąz (1991, 2003). Jednocześnie Nowozelandczycy stają się największymi pretendentami do ponownego obronienia tytułu podczas mistrzostw w 2023 roku.

POWRÓT
Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    [ROZUMIEM]