Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023

Dwudziesta szósta edycja Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet odbędzie się w styczniu 2023 roku. Gospodarzami tego wydarzenia po raz pierwszy w historii będą aż trzy państwa – Dania, Norwegia i Szwecja. Swoje kandydatury w regulaminowym czasie do 1 maja 2015 roku zgłosiły jedynie Norwegia, Francja i Korea Południowa, kolejne listy intencyjne spłynęły dopiero w listopadzie 2016 roku z Węgier, Rosji oraz Danii wraz z Norwegią. Ostateczną decyzję Federacja IFH (ang. International Handball Federation) podała na początku 2017 roku wskazując na gospodarzy Danię, Norwegię i Szwecję. Każde z tych państw miało już kilkukrotnie okazję organizować mistrzostwa świata.

Oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej kobiet jest organizowany przez IFH cyklicznie co dwa lata począwszy od 1957 roku. Kobiety otrzymały zatem możliwość udziału w światowych rozgrywkach prawie 20 lat później niż mężczyźni – właściwie każda dyscyplina sportowa była swego czasu „przywilejem męskim”, z czasem ten trend zaczął zanikać dając szansę udziału w rozgrywkach paniom. Zasady podczas Mistrzostw Świata są identyczne jak w przypadku męskich rozgrywek. Łącznie udział biorą 24 drużyny z całego świata. Do turnieju automatycznie kwalifikuje się gospodarz oraz poprzednie mistrzynie świata, dodatkowo medalistki ostatnich mistrzostw Europy, Afryki, Azji, Ameryki oraz Oceanii. Pozostałe 9 miejsc przyznawane jest wśród kontynentów w zależności od wyników osiągniętych w poprzedzających mistrzostwach. Jeśli chodzi o rozgrywki kobiet w tej dyscyplinie na pierwszym miejscu w ogólnej klasyfikacji medalowej znajduje się Rosja, która jako jedyna zdobyła 4 złote krążki, jednocześnie pozostając przy tej liczbie jako całkowitym dorobku medalowym. Rosjanki wydawały się być niepokonane – pierwszy raz zwyciężyły podczas mistrzostw świata w 2001 roku we Włoszech, 2 lata później ustąpiły innym drużynom tylko po to, żeby w kolejnych rozgrywkach w 2005, 2007 oraz 2009 roku stawać na najwyższym stopniu podium. Nieco zagmatwanie może to wyglądać, tym bardziej, że na drugim miejscu plasuje się Norwegia, która w całej historii mistrzostw zdobyła 3 złote medale, 4 srebrne i 3 razy sięgnęła po brąz, co pozwoliło im aż 10 razy stawać na podium.

Reprezentacja Polski pierwszy raz wystąpiła na tym turnieju podczas jego inauguracyjnej edycji. Od tego czasu szczypiornistkom udało się 16 razy gościć na mistrzostwach, jednak bez żadnego rezultatu medalowego. Najlepiej jak do tej pory nasza kadra zaprezentowała się na rozgrywkach w 2013 oraz 2015 roku zajmując dwa razy z rzędu 4 miejsce.

POWRÓT
Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    [ROZUMIEM]